Sortera på relevans Sorterad på datum
Resultat 1 - 8 av 8

Nostalgiskatten från Stoarps lanthandel går på auktion

– Jag visste ju att ”KG” brukade handla på auktion, loppisar och så, men att det var av den här omfattningen hade jag ingen aning om. Det sa Patrick Backlund från Västra auktionsverket i Hovslätt när han nyligen steg in i ”Stoarps lanthandel” utanför Hok.

Sammanhang: ...– Jag visste ju att ”KG” brukade handla på auktion, loppisar och så, men att det var av den här omfattningen hade jag ingen aning om. Det sa Patrick Backlund från Västra auktionsverket i Hovslätt när han nyligen steg in i ”Stoarps lanthandel” utanför Hok....

Omnämnda platser: Stoarps, Västra.

jp.se - https://www.jp.se/ar...a-auktion/ - 255 - Datum: 2024-04-21 10:17. - Leta efter artikeln på Archive.today »

Hela listan – det tog Kronofogden av Gunilla Persson

Gunilla Persson under Melodifestivalen 2024. Foto: OLLE SPORRONG Kronofogden har på grund av profilens skuld i Sverige tagit flera saker under Mello. Foto: OLLE SPORRONG Under Melodifestivalen i Växjö bar Gunilla Persson flera olika smycken. Foto: Johan Nilsson/TT

Sammanhang: ...Nästa steg är att sakerna kommer att läggas ut på Kronofogdens egen sajt Auktionsverket, där vem som helst kan buda på dem. Gunilla Persson har också möjlighet att överklaga utmätningsbeslutet för att slippa att så sker. ...

Omnämnda platser: Växjö, Sverige, Kronofogden. Omnämnda personer: Gunilla Persson, Johan Nilsson, OLLE SPORRONG.

expressen.se - https://www.expresse...v-gunilla/ - 3126 - Datum: 2024-02-20 10:15. - Leta efter artikeln på Archive.today »

Lerin julstädade – nu ska 80 konstverk auktioneras ut: ”Riktigt kul”

Lars Lerin julstädade sin ateljé, vilket blev en fin julklapp till Auktionsverket i Karlstad. 80 stycken konstverk ligger ute för budgivning och slutauktion är nästa helg den 12-14 januari. – Lars Lerin och jag har pratat om det många gånger att städa hans

Omnämnda platser: Auktionsverket, Västra Skagene, Karlstad. Omnämnda personer: Peter Pettersson, Lars Lerin.

vf.se - https://www.vf.se/20...kul-f8bea/ - 1113 - Datum: 2024-01-04 15:15. - Leta efter artikeln på Archive.today »

Lars Lerin julstädar och säljer målningar

Kultur TT När konstnären Lars Lerin julstädade sin ateljé hittade han ett 80-tal akvareller och oljemålningar som nu är till salu, rapporterar Nya Wermlands-Tidningen. Det handlar om stora och små konstverk, och några som konstnären själv beskrivit som"lite

Sammanhang: ...Det handlar om stora och små konstverk, och några som konstnären själv beskrivit som "lite av experiment", enligt Peter Pettersson på Auktionsverket i Karlstad. Bland annat ingår verket ”Vågå, 1972” som är en av Lars Lerins allra tidigaste akvareller och tre "jättestora" oljemålningar. ...

Omnämnda platser: Auktionsverket, Karlstad. Omnämnda personer: Lars Lerin, Peter Pettersson, Lars Lerins.

news55.se - https://news55.se/se...malningar/ - 541 - Datum: 2023-12-29 17:18. - Leta efter artikeln på Archive.today »

När konstnären Lars Lerin julstädade sin ateljé hittade han ett 80-tal akvareller och oljemålningar som nu är till salu, rapporterar Nya Wermlands-Tidningen Det handlar om stora och små konstverk, och några som konstnären själv beskrivit som "lite av experiment",

Sammanhang: ...När konstnären Lars Lerin julstädade sin ateljé hittade han ett 80-tal akvareller och oljemålningar som nu är till salu, rapporterar Nya Wermlands-Tidningen Det handlar om stora och små konstverk, och några som konstnären själv beskrivit som "lite av experiment", enligt Peter Pettersson på Auktionsverket i Karlstad. Bland annat ingår verket ”Vågå, 1972” som är en av Lars Lerins allra tidigaste akvareller och tre "jättestora" oljemålningar. ...

Omnämnda platser: Karlstad, Auktionsverket. Omnämnda personer: Lars Lerins, Lars Lerin, Peter Pettersson.

hd.se - https://www.hd.se/20...mpaign=rss - 529 - Datum: 2023-12-29 17:17. - Leta efter artikeln på Archive.today »

När konstnären Lars Lerin julstädade sin ateljé hittade han ett 80-tal akvareller och oljemålningar som nu är till salu, rapporterar Nya Wermlands-Tidningen. Det handlar om stora och små konstverk, och några som konstnären själv beskrivit som ”lite av experiment”,

Sammanhang: ...Det handlar om stora och små konstverk, och några som konstnären själv beskrivit som ”lite av experiment”, enligt Peter Pettersson på Auktionsverket i Karlstad. Bland annat ingår verket ”Vågå, 1972” som är en av Lars Lerins allra tidigaste akvareller och tre ”jättestora” oljemålningar....

Omnämnda platser: Karlstad, Auktionsverket. Omnämnda personer: Lars Lerin, Lars Lerins, Peter Pettersson.

svd.se - https://www.svd.se/a...ionsverket - 445 - Datum: 2023-12-29 17:16. - Leta efter artikeln på Archive.today »

Omnämnda platser: Karlstad, Auktionsverket. Omnämnda personer: Peter Pettersson, Lars Lerins, Lars Lerin.

sydsvenskan.se - https://www.sydsvens...mpaign=rss - 529 - Datum: 2023-12-29 17:15. - Leta efter artikeln på Archive.today »

Lerin har julstädat – säljer ateljéfynd hos glad auktionist: ”Helt grymt!”

Lerin har julstädat ateljén – då jublar auktionisten: ”Helt grymt!”
nwt.se - https://www.nwt.se/2...gen-820d8/ - 67 - Datum: 2023-12-28 16:15. - Leta efter artikeln på Archive.today »